7/24 Hizmet Veriyoruz..
 • 7/24 Hizmet Hattı

  (0530) 323 8531

 • Bize Mesaj Bırakın

  info@izmirkanalizasyon.com

 • iletisim

Petek Temizleme

Binaların ısınma sistemlerinin en önemli aksamlarından biri olan peteklerin temiz olması son derece önemlidir. Isınma sorunun meydana gelmemesi için belirli dönemlerde petek temizliği yapılmalıdır. Bu temizlikte radyatörlerin içlerinde meydana gelen tortu ve kireçlenmeler ortadan kaldırılmakta, böylece kalorifer sisteminin bağlı olduğu kombinin arızalanmasının da önüne geçilmektedir.

Temizlenmeyen peteklerin ısınması için kombinin aşırı çalışması gerekecektir. Bu da çeşitli arızaların meydana gelmesinin yanında yüksek ısınma gideri anlamına gelir. Peteklerin temizliği gerçekleştirilirken kalorifer tesisatındaki suyun tamamen boşaltılması gerekmektedir. Sonrasında da özel temizleme kimyasalı kullanılmalıdır. Ancak bazı tesisatçıların suyu tamamen boşalttıktan sonra koruyucu kimyasal ya da boyalı su koyduğu bilinmektedir. Kimyasal koyulduğunda tortu ve kireçler radyatörlerin alt kısımlarında toplanmaktadır. Boyalı su ise tamamen müşterinin kandırılmasına yönelik bir uygulamadır.

Petek Temizliği

Petek temizliği artık korkulacak bir işlem değil aksine düşündüğünüzden çok rahat ve profesyonel hizmetler içerisin de doğru yöntemler uygulandığın da son derece doğru sonuçlar verir. Özellikle kış ayların da yoğun bir kullanımın söz konusu olduğu petekler de çalan telefonlarımızın sıkıntısı da hep bu yönde olmaktadır. Bizi arayanlar içerisin de şahit olduğum bir olay gerçekten doğru işlemlerin ne kadar doğru olduğunu size de gösterecektir.

Bir müşterimizin peteklerin de ısınma sorunu nedeniyle uygulatmış olduğu petek temizliği işleminden sonra sorunun ortadan kalkması gerekirken aksine çok daha ağır problemler ile bir ton masrafa neden olmuş. Bunun nedeni de ucuza tahmin edilerek yapılan işlemlerdir. Kullanılan kalitesiz maddelerin içerisinde ki zararlı maddeler sadece peteğin içerisin de kalmaz.

Suyun devir daim yaptığı zamanlar da tüm noktalara hatta kombiyi bile etkileyecek bir biçimde soruna neden olur. Kombinin kullanılamaz hale gelmesi çok uzun süre soğuk evinde oturmak zorunda kalan müşterimiz ilk değildir. Bunun gibi kalitesiz firmalara kanarak soğuk kış günlerinin sıkıntısını iki katı çekmek zorunda kalan kişilerden olmak istemiyorsanız petek temizliği işlemi için doğru firmalardan yardım alın.

Belki çok ödeyeceğiniz çok az bir fiyat farkı ile sonrasın da ödemek zorunda kalacağınız maliyetleri engellemiş olursunuz. Petek temizliği konusun da iyi bir tesisatçı olarak eski sistem petek temizleme işlemi yapmıyoruz. İsteğiniz doğrultusun da basınçlı su ile yaptığımız işlemler de tam kalıcılık için kimyasal temizleme ilaçları farklı bir onarım haline gelen petek temizliği sağlıklı çalışan peteklerin ilk adımı olduğunu bilmeniz gerek. Tabi ki doğru firmalar ile..

Petek Temizleme Nasıl Yapılır.?

Petek temizliği, petek temizleme makineleri ile yapılmaktadır. Petek temizliği makinesi banyonuzda bulunan havlupan peteğine veya kolektöre bağlanır.

 • Makine bağlandıktan sonra, bütün peteklerin vanaları kapatılır.
 • Kombinin altındaki vanalar kapatılır.
 • Temizliği yapılacak peteğin giriş çıkış vanaları açık bırakılır.
 • Kalorifer petek temizleme makinesi çalıştırılır.
 • Bu işlem sırayla bütün peteklere uygulanır.
 • Petek temizliği işlemi bittikten sonra kalorifer tesisatına petek koruyucu ilaç koyulur.
 • Daha sonra, kombi altındaki vanalar açılır. Kombi çalıştırılır.
 • Peteklerin havası alınır ve işlem tamamlanır.

 

Kombi petek temizleme işlemi sırasında petekleriniz yerinden sökülmez. Alurad petekler hariç. Çünkü alurad peteklerin içinde zamanla taş benzeri yapılar oluşur. Bu taşların çıkartılması için peteğin yerinden sökülmesi gerekir